ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLAkt prawny: XVI/108/2020Drukuj informacjęAkt prawny: XVI/108/2020

Szczegóły informacji

XVI/108/2020

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Rodzaj: Uchwała

Status: Obowiązujący

Sesja: XVI

Kadencja: 2018-2024

Data wejścia w życie: Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

Data podjęcia/podpisania: 2020-01-15

Tytuł aktu:

w sprawie przyjęcia ,,Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2020-2022''.

Na podstawie:

 
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2019r., poz. 506 ze zm.), art.176 pkt 1, art.179 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1111 ze zm.),

Treść:

§ 1. Przyjmuje się do realizacji ,,Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2020-2022” stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
 
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
 
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
 
Przewodniczący Rady Gminy
Arkadiusz Deptuła
 
Uzasadnienie
Obowiązek opracowania trzyletniego Gminnego Programu Wspierania Rodziny wynika z art. 176 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ostatni Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2017-2019 został uchwalony Uchwałą Nr XXX/184/2017 z dnia 01 marca 2017r.
Opracowanie kolejnego programu jest odpowiedzią na obowiązek nałożony na gminy w/w ustawą.
                                                                                             
                                                                                            
                                                                                                          Załącznik  do  Uchwały
                                                                                                               Nr XVI/108/2020
                                                                                                          Rady  Gminy  Świętajno
                                                                                                          z  dnia  15 stycznia 2020 r.
 
 
GMINNY  PROGRAM  WSPIERANIA  RODZINY
 
na  lata  2020 -2022
 
 
SPIS   TREŚCI:
 
WSTĘP
PODSTAWY  PRAWNE
CHARAKTERYSTYKA  SPOŁECZNO - DEMOGRAFICZNA  GMINY  ŚWIĘTAJNO
ODBIORCY  PROGRAMU
CELE  PROGRAMU
REALIZATORZY  PROGRAMU
PRZEWIDYWANE  EFEKTY
ŹRÓDŁA  FINANSOWANIA
MONITORING  I  EWALUACJA
PODSUMOWANIE
 
WSTĘP
 
Program wspierania rodziny dla Gminy Świętajno na lata  2020 – 2020 został opracowany w oparciu o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z  2019 r. poz.1111 ze zm.).
Stworzenie spójnego, ukierunkowanego na określone działania programu dla Gminy Świętajno pozwoli na planowanie i ukierunkowanie aktywności mających wspierać rodziny i zapobiegać marginalizacji osób i rodzin w środowisku lokalnym. Ponadto przygotowanie programu wymagało dokonania diagnozy sytuacji społecznej, opiekuńczo-wychowawczej, materialnej i zawodowej rodzin na terenie Gminy, a tym samym interdyscyplinarne ujęcie problemu  wykluczenia społecznego.
 
PODSTAWY  PRAWNE  REALIZACJI  PROGRAMU
 
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ( Dz. U. z 2019 r. poz.1111 ze zm.)
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U.  z 2019 r. poz. 1507 ze zm.)
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. 2015 r., poz. 1390 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. 2019 r. poz. 2277 ze zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.)
 
CHARAKTERYSTYKA  SPOŁECZNO – DEMOGRAFICZNA GMINY ŚWIĘTAJNO
 
            Gmina Świętajno jest położona w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie szczycieńskim, w sercu regionu znanego jako „Zielone Płuca Polski”. sąsiaduje z gminami: Dźwierzuty, Szczytno (gm. wiejska),  Piecki, Ruciane - Nida i Rozogi.
            Pod względem administracyjnym Gmina obejmuje 15 sołectw, w których skład wchodzi 24 miejscowości. Największą z nich jest Świętajno (siedziba władz samorządowych), Spychowo i Kolonia.
Gmina znajduje się w niedalekiej odległości od miasta powiatowego – Szczytna (18 km),  Ponadto przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 53 (Olsztyn - Ostrołęka), droga krajowa nr 59 (Giżycko-Rozogi) oraz linia kolejowa Szczytno-Pisz. Odległość od Olsztyna - siedziby władz administracyjnych województwa wynosi 70 km. Położenie geograficzne gminy oraz układ dróg lokalnych i regionalnych powodują, iż lokalizacja gminy względem ważnych punktów węzłowych (aglomeracji) jest średnio korzystna. Gmina Świętajno  zajmuje powierzchnię 27955 ha i stanowi 14,5 % powierzchni powiatu szczycieńskiego. W Gminie Świętajno zamieszkuje obecnie 5898 mieszkańców,
            W 2019 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętajnie objął szeroko rozumianym wsparciem  289 rodzin, w tym  130  rodzin z dziećmi. Najczęstszym  powodem  korzystania  z  pomocy społecznej były niskie dochody (ubóstwo) oraz bezrobocie.
Z powodu ubóstwa  korzystało  ze  wsparcia   203 rodziny, 100  rodzin z powodu bezrobocia, 20 z powodu bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Bezrobocie jest głównym czynnikiem sprawczym ubóstwa. Niesie to za sobą nie tylko niedostatek ale też i negatywne skutki w zakresie funkcjonowania rodziny. Prowadzi często do zachowań dewiacyjnych w rodzinie, utrzymania nałogów, marginalizacji, obniżenia poziomu potrzeb bytowych i całokształtu bytowania.  W  konsekwencji  generuje występowanie patologii społecznej oraz nieradzenie sobie w wypełnianiu ról opiekuńczo-wychowawczych i społecznych. W rodzinach takich często występuje alkoholizm, złe warunki socjalno-bytowe, problemy w zakresie opieki nad dziećmi. Złe funkcjonowanie rodziny jest częstym powodem zaniedbywania przez dzieci nauki, nierealizowania obowiązku szkolnego, demoralizacji oraz niskiej samooceny. Brak odpowiedniego  specjalistycznego wsparcia dla takich rodzin powoduje potencjalne zagrożenie związane z  koniecznością odebrania dzieci ze środowiska naturalnego i umieszczenia ich w pieczy zastępczej.
Jak  wynika  z  informacji  Powiatowego  Centrum  Pomocy  Rodzinie  w  Szczytnie  w  pieczy  zastępczej  z  terenu  Gminy  Świętajno  umieszczonych  jest 16-ro  dzieci, w tym 6 dzieci  przebywa  w  rodzinach  zastępczych  spokrewnionych, 3  dzieci  w  Domu  Dziecka.
W zakresie tym zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej gmina  Świętajno współfinansuje pobyt  dzieci  w  rodzinach  zastępczych  oraz  dzieci  w placówce opiekuńczo-wychowawczej.  Dane z  Zespołu Kuratorskiej  Służby  Sądowej  Sądu  Rejonowego w Szczytnie wskazują, że obecnie 11  rodzin z terenu gminy objętych jest opieką kuratora w zakresie opiekuńczo-wychowawczym. Z danych Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2019 r. wynika, że u 8 rodzin, w których wychowywano dzieci wszczęto procedurę „Niebieskiej Karty”.
W związku z nadużywaniem alkoholu Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wszczęła 13 postępowań zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu obowiązku poddania  się leczeniu uzależnień od alkoholu.
Jak wynika z danych oświatowych na terenie gminy funkcjonują 4 szkoły podstawowe,  przedszkole, niepubliczne przedszkole,  Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. W 2019 roku do szkół podstawowych uczęszczało 415 dzieci.
Na terenie gminy funkcjonują  2  przedszkola w tym 1 niepubliczne i 3 oddziały przedszkolne.  W  2019 roku  do przedszkoli uczęszczało łącznie 185  dzieci.
Ze stypendium skorzystało 215 uczniów.
W 2019 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętajnie finansował dożywianie w szkołach i przedszkolach  205 dzieciom  z  rodzin  najuboższych.
W ramach  udzielania wsparcia w ośrodku pomocy społecznej zatrudniony jest asystent rodziny.
Diagnozowanie zasobów pozwala na wskazanie form pomocy niezbędnych dla rodzin znajdujących  się w sytuacjach zagrożenia i kryzysu. Znajomość potencjału i dostępność usług daje możliwość formułowania celów i zadań, które mogą stanowić spójny system działania na rzecz rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji  opiekuńczo-wychowawczych.
 
ODBIORCY  PROGRAMU         
Rodziny wychowujące dzieci oraz rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,  zagrożone  ubóstwem, problemem  uzależnienia oraz rodziny dotknięte przemocą.
 
CELE  PROGRAMU
 
Cel  główny:   Wspieranie rodzin poprzez prowadzenie działań i tworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu wypełnieniu funkcji opiekuńczo- wychowawczych.
 
Cele  szczegółowe:
1.Podejmowanie działań profilaktycznych sprzyjających  umacnianiu rodziny i wzrostu kompetencji rodzicielskich.
2. Profesjonalne wsparcie rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji wychowawczych 
3.Podejmowanie  działań  na  rzecz  powrotu  dziecka  do  rodziny  biologicznej.
 
Cele szczegółowe będą osiągane poprzez realizację zadań:
 
Cel szczegółowy:
 
 1 Podejmowanie działań profilaktycznych sprzyjających  umacnianiu rodziny i wzrostu kompetencji rodzicielskich.
  •  Pomoc rodzinom niewydolnym wychowawczo w przezwyciężaniu problemów  opiekuńczo-wychowawczych poprzez wzmocnienie funkcji rodziny ,
  •  Poprawa świadomości społecznej w zakresie prawidłowego funkcjonowania rodzin poprzez promowanie właściwych postaw rodzicielskich (edukacja społeczności lokalnej poprzez rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych oraz organizowanie spotkań , pogadanek np. na temat zjawiska przemocy w rodzinie i możliwość wsparcia w tym zakresie),
  •  Propagowanie zdrowego stylu  życia w rodzinach  poprzez funkcjonowanie świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży o profilu opiekuńczo-wychowawczym
  •  Prelekcje w szkołach dotyczące więzi rodzinnych i ich ewentualnych zagrożeń
  •  Upowszechnianie pozytywnych wzorców funkcjonowania rodziny (organizowanie uroczystości i imprez dla dzieci i rodziców),
  • Profilaktyka lecznicza obejmująca zdrowie dziecka i rodziców,
 
Cel szczegółowy
 
2 Profesjonalne wsparcie rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji wychowawczych
  • Zapewnienie rodzinom wsparcia asystenta rodziny ,
  • Pomoc specjalistyczna dla rodzin mających trudności w prawidłowym pełnieniu ról rodzicielskich (psychologiczna, prawna, pedagogiczna)
  • Współpraca z podmiotami i instytucjami zajmującymi się pracą z rodziną w szczególności placówkami oświatowymi, kuratorami, koordynatorami pieczy zastępczej, policją, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
  • Pomoc materialna i  rzeczowa dla dzieci i rodzin,
  • Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki rodziców,
  • Prowadzenie placówek wsparcia dziennego (świetlice opiekuńczo-wychowawcze)
  • Współpraca z instytucjami i podmiotami wspierającymi funkcje opiekuńczo - wychowawcze rodziny.
Cel szczegółowy 3
Podejmowanie  działań  na  rzecz  powrotu  dziecka  do  rodziny  biologicznej
  • Współpraca z podmiotami i instytucjami zajmującymi się pracą z rodziną, zapewniającymi opiekę dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem wymiaru sprawiedliwości, właściwym ze względu na położenie gminy.
  • Wspieranie rodzin poprzez pracę z asystentem rodziny i tworzenie planu pomocy dziecku i rodzinie
  • Zapewnienie wsparcia psychologicznego, rodzinnego, prawnego;
  • Partycypowanie w kosztach umieszczania w pieczy zastępczej         
  • Poradnictwo dla rodziców biologicznych,
  • Motywowanie członków rodziny do podejmowania działań i niwelowania własnych dysfunkcji np. podjęcie terapii leczenia uzależnień, terapii dla ofiar i sprawców przemocy domowej.
 
REALIZATORZY PROGRAMU
L.p
Cele szczegółowe
Realizatorzy
Termin realizacji
1.
Podejmowanie działań profilaktycznych  sprzyjających umacnianiu rodziny
GOPS, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policja, placówki służby zdrowia, Urząd Gminy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie
2020-2022
2.
Profesjonalne wsparcie rodzin
GOPS, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policja, placówki służby zdrowia, wymiar sprawiedliwości - Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej, Urząd Gminy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie
2020-2022
3.
Podejmowanie działań na rzecz powrotu dziecka do rodziny biologicznej
GOPS, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policja, placówki służby zdrowia, Urząd Gminy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie
2020-2022
 
 PRZEWIDYWANE  EFEKTY
- stworzenie wielopłaszczyznowego wsparcia dla rodzin przeżywających trudności,
- polepszenie sytuacji dzicka i rodziny,
- zmniejszenie ryzyka powielania negatywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży,
- wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa socjalnego dzieci i młodzieży,
- zapobieganie sytuacjom kryzysowym w rodzinach,
- przeciwdziałanie umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej,
- umożliwienie dzieciom umieszczonym w pieczy zastępczej powrotu do rodziny biologicznej, poprzez przywrócenie jej prawidłowych funkcji.
 
  ŹRÓDŁA  FINANSOWANIA
Realizacja Programu będzie odbywać się w ramach posiadanych środków budżetu gminy, budżetu państwa oraz środków pozabudżetowych pozyskanych z innych źródeł.
 
   MONITORING  I  EWALUACJA
Gminny Programu Wspierania Rodziny jest dokumentem otwartym i długofalowym. Będzie podlegał ewaluacji w zależności od występujących potrzeb rozpoznawanych i ustalanych przez podmioty zajmujące się sprawami rodziny. Monitoring będzie polegał na pozyskiwaniu informacji i danych od podmiotów realizujących poszczególne zadania, co umożliwi wgląd w zakres podejmowanych działań, ich analizę oraz ocenę skuteczności. Analiza i ocena zebranych informacji pozwoli na planowanie dalszych działań oraz doskonalenie działań dotychczas  ustalonych.
        
  PODSUMOWANIE
Gminny Program Wspierania Rodziny jest zgodny z działaniami określonymi w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.
Program zakłada tworzenie optymalnych warunków dla prawidłowego funkcjonowania rodzin na terenie gminy Świętajno oraz  poprawy stylu i jakości ich życia. Wsparcie rodziny będzie miało charakter profilaktyczny, ochronny a rodzinie będą stwarzane możliwości samodzielnego rozwiązywania swoich problemów. Zwiększy to ich szanse na prawidłowe funkcjonowanie w środowisku i poczucie odpowiedzialności przy wykorzystaniu własnego potencjału. Ważnym elementem realizacji Programu jest ścisła współpraca podmiotów zajmujących się sprawami rodziny i podejmowanie interdyscyplinarnych działań. 
 
Przewodniczący Rady Gminy
Arkadiusz Deptuła

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony